26 may 1977-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Bakı Dövlət Universitetini bitirib. 2006-cı ildə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb. 2007-ci ildən elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub. 2019-cu ildən dosent elmi adını daşıyır.
Y. Ağayev, 2001-ci ildən əmək faəliyyətinə başlayıb. 2003-cü ildən etibarən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında müxtəlif rəhbər vəzifələrdə çalışıb. Eyni zamanda, Dövlət İdarəçilik Akademiyası Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri olub.
2025-ci il yanvar ayının 24-dən etibarən Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında “Təlim-tərbiyə işləri üzrə” prorektor vəzifəsində çalışır və rektor vəzifəsini müvəqqəti icra edir.

Born on May 26, 1977 in Baku. Graduated from Baku State University. In 2006, he received his PhD in Philology. Since 2007, he has been engaged in scientific and pedagogical activities. Since 2019, he has held the scientific title of Associate Professor.
Y. Agayev began his labor activity in 2001. Since 2003, he has worked in various leadership positions at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan. At the same time, he was the Chairman of the Trade Union Committee of the Academy of Public Administration.
Since January 24, 2025, he has been working as the Vice-Rector for “Educational Affairs” at the Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations and temporarily acts as the rector.