Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) sədri Sahib Məmmədov Cenevrədə keçirilən Beynəlxalq Əmək Konfransının 113-cü sessiyası çərçivəsində Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (BHİK) baş katibi Luk Trianql və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) İşçilərin fəaliyyəti bürosunun (ACTRAV) direktoru Maria Helena Andre ilə görüşlər keçirib.
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verən Sahib Məmmədov ölkəmizdə həmkarlar ittifaqları sistemində görülən işlər, işçilərin əmək hüquqlarının effektiv müdafiəsi, layiqli əmək şəraitinin təmin olunması istiqamətində reallaşdırılan tədbirlərdən danışıb.
Bildirilib ki, fəaliyyətini müasir çağırışlar, trendlər əsasında quran Konfederasiya tərəfindən hərtərəfli islahatlar aparılır, yeniliklər tətbiq olunur, layihələr icra edilir.
“2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı”na dair Azərbaycanla BƏT arasında tərəfdaşlıqdan bəhs edən Konfederasiya sədri sosial dialoq, əmək hüquqlarının müdafiəsinin gücləndirilməsi, gender bərabərliyinin təşviqi və dayanıqlı iqtisadiyyata ədalətli keçidin dəstəklənməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Görüşlərdə BHİK və BƏT-lə əlaqələrin, hər iki beynəlxalq təşkilatın bəyannamələrinin, qərarlarının, eləcə də tövsiyələrinin həmkarlar ittifaqları üçün önəmi qeyd edilib.
BHİK-in baş katibi Luk Trianql və BƏT-ACTRAV-nin direktoru Maria Helena Andre Azərbaycan həmkarlar ittifaqlarının fəaliyyətini, aparılan islahatları yüksək qiymətləndirib, münasibətlərin səviyyəsindən razılıqlarını bildirib, əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Görüşlərdə “yaşıl iqtisadiyyata” keçiddə ədalət prinsipinin qorunmasından bəhs olunub, ötən ilin noyabrında Azərbaycanda keçirilən COP29-da qəbul edilən qərarların həmkarlar ittifaqları üçün əhəmiyyəti vurğulanıb.
Həmçinin görüşlərdə əməyin təhlükəsizliyi, qeyri-leqal iş yerləri ilə mübarizə, sosial dialoq, əmək prosesində qadınların və gənclərin hüquqlarının artırılması, eləcə də qarşılıqlı dəstək və birgə layihələr barədə müzakirələr aparılıb.

Представители Конфедерации профсоюзов Азербайджана провели ряд встреч в Женеве
В рамках 113-й сессии Международной конференции труда, проходящей в Женеве, председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана (КПА) Сахиб Мамедов провёл встречи с генеральным секретарём Международной конфедерации профсоюзов (МКП) Люком Трианглом и директором Бюро деятельности трудящихся (ACTRAV) Международной организации труда (МОТ) Марией Хеленой Андре.
В ходе встреч Сахиб Мамедов подробно проинформировал о деятельности Конфедерации профсоюзов Азербайджана, рассказав о предпринимаемых в стране мерах по защите трудовых прав работников и обеспечению достойных условий труда, а также о достигнутых результатах и реализуемых инициативах в этой сфере.
Было отмечено, что Конфедерация выстраивает свою деятельность с учётом современных вызовов и тенденций, проводит всесторонние реформы, внедряет инновации и реализует различные проекты.
Председатель также остановился на партнёрстве между Азербайджаном и МОТ в рамках «Программы достойного труда на 2025–2029 годы». Он подчеркнул значимость таких направлений, как развитие социального диалога, усиление защиты трудовых прав, продвижение гендерного равенства и поддержка справедливого перехода к устойчивой экономике.
Во время встреч было подчёркнуто значение сотрудничества с МКП и МОТ, а также важность деклараций, решений и рекомендаций этих международных организаций для профсоюзного движения.
Генеральный секретарь МКП Люк Триангл и директор ACTRAV МОТ Мария Хелена Андре высоко оценили деятельность азербайджанских профсоюзов и проводимые реформы. Они выразили удовлетворение достигнутым уровнем взаимодействия и уверенность в дальнейшем укреплении сотрудничества.
В рамках встреч также обсуждались вопросы соблюдения принципа справедливости в процессе перехода к «зелёной экономике», подчёркивалось значение решений, принятых на конференции COP29, прошедшей в Азербайджане в ноябре прошлого года, для профсоюзного движения.
Дополнительно обсуждались такие темы, как охрана труда, борьба с неформальной занятостью, развитие социального диалога, расширение прав женщин и молодёжи в сфере труда, а также перспективы взаимной поддержки и реализации совместных проектов.