Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında Türkiyənin Koç Universitetinin rəhbərliyi ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Konfederasiya sədri Sahib Məmmədov, Koç Universitetinin rektoru Metin Sitti, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının rektor vəzifəsini icra edən Yusif Ağayev, həmçinin Akademiyanın professor-müəllim heyəti iştirak ediblər.
Konfederasiya sədri Sahib Məmmədov ölkəmizdə həmkarlar ittifaqlarının fəaliyyəti üçün yaradılmış əlverişli şəraiti diqqətə çatdırıb, dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin həmkarlar ittifaqlarına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğını vurğulayıb. Bildirilib ki, ölkəmizdə sosial tərəfdaşlıq münasibətləri inkişaf etdirilərək əmək hüquqlarının müdafiəsində həmkarlar ittifaqlarının rolu daha da gücləndirilir. Koç Universiteti ilə Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası arasında əlaqələrin yaradılmasının önəmini qeyd edən Konfederasiya sədri qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, təlimlərin təşkili və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb.
Koç Universitetinin rektoru Metin Sitti görüşdən məmnunluğunu ifadə edib, Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası ilə təhsil və elmi-tədqiqat sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi perspektivlərindən danışıb.
Akademiyanın rektor vəzifəsini icra edən Yusif Ağayev ali təhsil ocağının fəaliyyətindən, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində aparılan islahatlardan bəhs edib, Akademiyanın nəzdində yeni yaradılan İxtisasartırma və Kadrların İnkişafı Mərkəzinin məqsəd və vəzifələri barədə məlumat verib.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov isə Koç Universitetinin qabaqcıl proqramlarını, tədris və təlim təcrübəsini vurğulayaraq, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri ilə qarşılıqlı faydalı münasibətlərin yaradılmasının önəmi barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası və Türkiyənin Koç Universiteti arasında Əməkdaşlıq Memorandumunun imzalanması barədə razılıq əldə olunub.

The Academy of Labor and Social Relations of the Azerbaijan Trade Unions Confederation (AHIK) hosted a meeting with the leadership of the University of Koс Türkiye.
The meeting was attended by Chairman of the Confederation Sahib Mammadov, Rector of Koch University Metin Sitti, Rector of the Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Acting Rector of the Academy of Labor and Social Relations Yusif Agayev, as well as the academic and faculty staff of the Academy.
Sahib Mammadov, the Chairman of the AHIK highlighted the favorable conditions created for the activities of trade unions in our country, and emphasized the special attention and care shown by the Head of State Mr. Ilham Aliyev to trade unions. It was noted that the role of trade unions in protecting labor rights is being further strengthened by developing social partnership relations in our country. Bearing in mind the importance of establishing relations between Koç University and the Academy of Labor and Social Relations, the Chairman of the Confederation drew attention to the opportunities for mutual exchange of experience, organization of trainings and cooperation in other areas.
Metin Sitti, Rector of Koc University expressed his satisfaction with the meeting and spoke about the prospects for implementing joint projects with the Academy of Labor and Social Relations in the fields of education and scientific research. Yusif Aghayev, Acting Rector of the Academy, told about the activities of the higher education institution, the reforms carried out to improve the quality of education, and provided information about the goals and objectives of the newly established Center for Advanced Training and Personnel Development under the Academy.
Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School, emphasized the advanced programs, teaching and training experience of Koç University and shared his views on the importance of establishing mutually beneficial relations with higher education institutions operating in our country.
At the meeting, an agreement was reached on signing a Memorandum of Cooperation between the Academy of Labor and Social Relations of the Azerbaijan Trade Unions Confederation and Koç University of Turkey.