ATİAHİ Respublika Komitəsi və AƏSMA-nın birgə təşkilatçılığı ilə növbəti ixtisasartırma təlimlərinə başlanıb
28 aprel tarixində Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) üzv təşkilatı Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı (ATİAHİ) Respublika Komitəsinin və Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının (AƏSMA) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Əmək Qanunvericiliyinin Tətbiqi Problemləri” və “Sosial Təminat Qanunvericiliyinin Tətbiqi Problemləri” mövzularında növbəti ixtisasartırma təlimləri başlayıb.
AƏSMA-nın Həmkarlar İttifaqları kadr və fəalların ixtisasartırma və yenidən hazırlanması şöbəsinin müdiri Səadət Əliyeva tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, onlara ixtisasartırma təlimlərində uğurlar arzulayıb.
ATİAHİ Respublika Komitəsinin sədr müavini Turanə Kərimova çıxış edərək təlimlərin əhəmiyyətindən söz açıb. Onun sözlərinə görə ixtisasartırma təlimləri qanunvericiliyin düzgün tətbiqi baxımından olduqca vacibdir. T.Kərimova vurğulayıb ki, bu cür maarifləndirici təlimlər həm işçilərin hüquqlarının müdafiəsinə, həm də əmək mübahisələrinin qarşısının alınmasına xidmət edir.
Öz növbəsində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının üzvü, təlimçiRuslan Vəliyev də iştirakçılara əmək qanunvericiliyinin ümumi məsələləri və anlayışları haqqında ətraflı məlumat verib. Günün ikinci yarısında təlimçilər Ürfət Mürşüdov və Rəsmiyyə Abdullayeva iştirakçılara Azərbaycan Respublikasının pensiya təminatı sistemi, inklüziv sosial müdafiə və sosial xidmət mövzularında ətraflı məlumat veriblər.
Təlimlər zamanı iştirakçılar real praktik nümunələr əsasında maarifləndirilib, sual-cavab sessiyasında isə onları maraqlandıran məsələlər müzakirə olunub və cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, təlimlərdə ATİAHİ RK-nin üzv təşkilatların 32 sədri iştirak edir. Təlimlər 2 may tarixinə qədər davam edəcək.

On April 28, new professional development trainings on “Problems in the Application of Labour Legislation” and “Problems in the Application of Social Security Legislation” commenced. The trainings are jointly organized by the Republican Committee of the Azerbaijan Free Trade Union of Education Workers (ATIAHI), a member of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan (AHIK), and the Azerbaijan Academy of Labour and Social Relations (AALSR).
Saadat Aliyeva, Head of the Department for Professional Development and Retraining of Trade Union Personnel and Activists at AƏSMA, welcomed the participants and wished them success throughout the training.
Turanə Karimova, Deputy Chairperson of the ATIAHI Republican Committee, emphasized the importance of these trainings. According to her, such educational programs are crucial for the correct application of legislation and serve to protect workers’ rights and prevent labor disputes.
Ruslan Valiyev, a member of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and one of the trainers, provided detailed information on general aspects and key concepts of labour legislation. In the second half of the day, trainers Urfat Murshudov and Rasmiya Abdullayeva presented comprehensive information on Azerbaijan’s pension system, inclusive social protection, and social services.
Throughout the training, participants were informed through practical real-life examples, and a Q&A session was held to address their inquiries.
It is worth noting that the training involves 32 chairpersons from ATIAHI’s member organizations. The sessions will continue until May 2.