Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş konfrans keçirilib
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən Səməd Vurğun adına Sağlamlıq Mərkəzində “Təhlükəsiz əmək səmərəli fəaliyyətin əsasıdır” mövzusunda konfrans təşkil edilib.
28 Aprel - Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Gününə həsr edilən və dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, millət vəkillərinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə əvvəlcə iştirakçılar əməyin mühafizəsi vasitələrindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) Baş direktoru Jilber Hunqbonun əməyin mühafizəsi ilə bağlı videomüraciəti izlənilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov əməyin mühafizəsinin işçilərin sağlamlığının qorunması, təhlükəsiz əmək şəraitinin təmin olunması və insan kapitalının davamlı inkişafı baxımından əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən sosial inkişaf strategiyasına uyğun olaraq, əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi istiqamətində sistemli yanaşma formalaşdırılıb. Hazırda dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən ardıcıl islahatlar nəticəsində iş yerlərində təhlükəsizlik standartları daha da təkmilləşdirilir, layiqli əmək şəraiti yaradılır.
Tədbirdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının bu sahədə gördüyü işlər barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, 2025-ci il ərzində bu sahədə digər tədbirlərlə yanaşı, həmkarlar ittifaqları tərəfindən müəssisələrdə əməyin mühafizəsi üzrə 567 monitorinq aparılıb, aşkar olunan çatışmazlıqlarla bağlı müvafiq tövsiyələr verilib. Ötən il bu sahədə təşkil olunmuş 36 təlimdə 2400-dən çox işçi iştirak edib. Konfederasiya sədri çıxışında BƏT ilə əməkdaşlıq və qurumun ölkəmizdə ratifikasiya olunmuş “Əməyin Təhlükəsizliyi və Gigiyenasının Təşviq Edilməsinin Əsasları haqqında” Konvensiyanın önəmini qeyd edib.
Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri, Konfederasiyanın Layiqli Əmək Səfiri Musa Quliyev ölkədə əməyin mühafizəsinə dair qanunvericilik bazasının müasir çağırışlara uyğun təkmilləşdirildiyini, normativ-hüquqi aktların işçilərin sağlamlığının qorunmasına və istehsalat risklərinin minimuma endirilməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Zaur Əliyev sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılmasının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olduğunu nəzərə çatdırıb, istehsalat qəzalarının və peşə xəstəliklərinin qarşısının alınması tədbirləri, iş yerlərində təhlükəsizlik standartlarının tətbiqi və nəzarət mexanizmləri barədə məlumat verib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Əmək Mərkəzinin Baş direktoru Azər Bayramov və BƏT-in Azərbaycan üzrə milli koordinatoru Yaşar Həmzəyev əmək bazarında baş verən dəyişikliklər, rəqəmsallaşma və yeni istehsal modelləri fonunda preventiv və innovativ yanaşmalara diqqət çəkib, sosial dialoqun, eləcə də beynəlxalq əmək standartlarının tətbiqinin iş prosesində təhlükəsizliyin yüksəldilməsində rolunu qeyd ediblər.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası ilə Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası arasında sahibkarlar üçün əməyin təhlükəsizliyi və mühafizəsi sahəsində (IOSH) təlimlərin təşkilinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Konfransda əməyin mühafizəsi və bu istiqamətdə Azərbaycan həmkarlar ittifaqları tərəfindən görülən işlərdən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Sonda sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılmasında fərqlənən müəssisə və təşkilatlar mükafatlandırılıb.

Состоялась конференция, посвящённая Всемирному дню охраны труда
Конфедерация профсоюзов Азербайджана провела в Доме отдыха имени Самеда Вургуна конференцию, посвящённую теме «Безопасный труд — основа эффективной деятельности».
Мероприятие, приуроченное к 28 апреля — Всемирному дню охраны труда, прошло при участии представителей государственных структур и депутатов Милли Меджлиса. В начале мероприятия участники ознакомились с выставкой средств индивидуальной и коллективной защиты.
Конференция началась с исполнения Государственного гимна. Память Общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов была почтена минутой молчания. Затем участникам было представлено видеобращение Генерального директора Международной организации труда Жильбера Унгбо, посвящённое актуальным вопросам охраны труда. Председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов, приветствуя участников, отметил важность охраны труда с точки зрения защиты здоровья работников, обеспечения безопасных условий труда и устойчивого развития человеческого капитала. Было подчеркнуто, что в соответствии со стратегией социального развития, определённой Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сформирован системный подход к регулированию трудовых отношений. По его словам, реализуемые под руководством Президента Ильхама Алиева последовательные реформы способствуют дальнейшему совершенствованию стандартов безопасности и формированию достойных условий труда.
Также была представлена информация о деятельности Конфедерации в данной сфере. Отмечено, что в 2025 года профсоюзами проведено 567 мониторингов на предприятиях, по итогам которых даны соответствующие рекомендации по устранению выявленных недостатков. В 36 обучающих мероприятиях приняли участие более 2400 работников. В своём выступлении председатель также подчеркнул значение сотрудничества с МОТ и Конвенции ратифицированной в стране «Об основах содействия безопасности и гигиене труда».
Председатель Комитета по труду и социальной политике Милли Меджлиса, Посол достойного труда Конфедерации Муса Гулиев отметил, что законодательная база в сфере охраны труда совершенствуется в соответствии с современными вызовами, а нормативно-правовые акты направлены на защиту здоровья работников и минимизацию производственных рисков.
Заместитель министра труда и социальной защиты населения Заур Алиев подчеркнул, что обеспечение здоровых и безопасных условий труда является одним из приоритетных направлений государственной политики, и проинформировал о мерах по предотвращению производственного травматизма и профессиональных заболеваний, а также о механизмах контроля и внедрения стандартов безопасности.
Генеральный директор Трудового центра Организации исламского сотрудничества Азер Байрамов и национальный координатор МОТ по Азербайджану Яшар Гамзаев акцентировали внимание на необходимости применения превентивных и инновационных подходов в условиях изменений на рынке труда, цифровизации и новых моделей производства, подчеркнув роль социального диалога и международных трудовых стандартов в обеспечении безопасности труда.
В рамках мероприятия был подписан Меморандум о взаимопонимании между Академией труда и социальных отношений Конфедерации профсоюзов Азербайджана и Национальной конфедерацией организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджана о проведении для предпринимателей тренингов в области безопасности и охраны труда (IOSH).
В ходе конференции был также продемонстрирован видеоролик, посвящённый деятельности профсоюзов Азербайджана в сфере охраны труда.
В завершение мероприятия предприятия и организации, отличившиеся в создании здоровых и безопасных условий труда, были награждены.