Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası (AHİK) tərəfindən həmkarlar ittifaqı üzvlərinin əmək hüquqlarının müdafiəsi, layiqli iş şəraitinin yaradılması, əməyin təhlükəsizliyi, asudə vaxtının mənalı keçirilməsi tədbirləri ilə yanaşı, sağlamlığının qorunması və istirahətinin səmərəli təşkili istiqamətində də ardıcıl və sistemli tədbirlər həyata keçirilir, müalicə və istirahət mərkəzlərində şərait yaxşılaşdırılır.
Bakının Xəzər rayonu, Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən AHİK-in “Günəşli” sağlamlıq mərkəzində də şərait yaxşılaşdırılıb, infrastruktur yenilənib, mərkəz müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz edilib.
AHİK-in, dövlət qurumlarının nümayəndələri və Milli Məclisin deputatları mərkəzdə görülən işlərlə tanış olublar.
Məlumat verilib ki, “Günəşli” sağlamlıq mərkəzi inzibati bina, iki yataq korpusu, müalicə korpusu, diaqnostika mərkəzi, klub, rəqs və idman meydançalarından ibarətdir. Burada ümumilikdə 243 çarpayılıq 133 otaq vardır. Sinir sistemi xəstəliklərinin müalicəsi üzrə ixtisaslaşan mərkəz fizioterapiya xidmətləri, müalicəvi naftalan, paranaft və mineral su vannaları təqdim edir. Burada həmçinin kedr çəlləyi, akupunktura, biopunktura, limfodrenaj, neyroson, ozonoterapiya, inhalyasiya və digər müalicə-profilaktik prosedurlar həyata keçirilir.
Bildirilib ki, sağlamlıq mərkəzinin yararsız halda olan yataq korpuslarının biri əsaslı şəkildə yenidən qurulub, şərait müasir standartlara uyğun olaraq yaxşılaşdırılıb. Korpusda zəruri avadanlıqlarla təchiz edilmiş 80 çarpayılıq 50 otaq vardır. Burada yeni tibbi avadanlıqlarla təchiz olunmuş həkim, masaj və vanna otaqları, həmçinin fizioterapiya kabinetləri müalicə alanların xidmətindədir.
Bununla yanaşı, ərazinin infrastrukturu yenilənib, daxili yollara yeni asfalt örtüyü çəkilib. Yaşıllaşdırma işləri çərçivəsində əraziyə ağac və bəzək kolları əkilib, işıqlandırma sistemi yenilənib, su təchizatı yaxşılaşdırılıb. Sağlamlıq mərkəzi Wi-Fi internet, IP telefoniya və təhlükəsizlik kameraları ilə təmin edilib.
Tədbir iştirakçıları “Günəşli” sağlamlıq mərkəzində yaradılan şərait, müalicə və istirahət imkanlarını yüksək qiymətləndiriblər.

Азербайджанская Конфедерация Профсоюзов (AHİK) последовательно и системно реализует мероприятия не только по защите трудовых прав членов профсоюзов, созданию достойных условий труда, обеспечению безопасности на рабочих местах и организации содержательного досуга, но и по охране здоровья работников и эффективной организации их отдыха. В этом направлении ведётся постоянная работа по совершенствованию условий в лечебно-оздоровительных учреждениях.
В центре здоровья «Гюнешли» AHİK расположенном в поселке Мардакан Хазарского района города Баку, были улучшены условия, обновлена инфраструктура и проведено оснащение необходимым медицинским оборудованием. С ходом проделанных работ ознакомились представители AHİK, государственных структур и депутаты Милли Меджлиса.
Отмечается, что центр здоровья «Гюнешли» включает административное здание, два спальных корпуса, лечебный корпус, диагностический центр, клуб, а также танцевальные и спортивные площадки. В общей сложности центр располагает 133 комнатами, рассчитанными на 243 места.
Центр специализируется на лечении заболеваний нервной системы и предлагает широкий спектр физиотерапевтических услуг, включая лечебные нафталановые, пантовые и минеральные ванны. Здесь также проводятся такие процедуры, как кедровая бочка, акупунктура, биопунктура, лимфодренаж, нейросон, озонотерапия, ингаляции и другие лечебно-профилактические процедуры.
Один из спальных корпусов, находившийся в непригодном состоянии, был капитально реконструирован, а условия приведены в соответствие с современными стандартами. Корпус оснащён 50 комнатами на 80 мест, оборудованными всем необходимым. Для пациентов функционируют врачебные кабинеты, массажные и ванное отделения, а также физиотерапевтические кабинеты, оснащённые современным медицинским оборудованием.
Кроме того, была обновлена инфраструктура территории, внутренние дороги покрыты новым асфальтом. В рамках озеленительных работ высажены деревья и декоративные кустарники, обновлена система освещения и улучшено водоснабжение. Центр здоровья оснащён Wi-Fi интернетом, IP-телефонией и камерами видеонаблюдения.
Участники мероприятия высоко оценили условия созданные в центре здоровья «Гюнешли», а также возможности для лечения и отдыха.