Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası (AHİK) tərəfindən həmkarlar ittifaqı üzvlərinin əmək hüquqlarının müdafiəsi, layiqli iş şəraitinin yaradılması, əməyin təhlükəsizliyi, asudə vaxtının mənalı keçirilməsi tədbirləri ilə yanaşı, sağlamlığının qorunması və istirahətinin səmərəli təşkili istiqamətində də ardıcıl və sistemli tədbirlər həyata keçirilir, müalicə və istirahət mərkəzlərində şərait yaxşılaşdırılır.
Bakının Xəzər rayonu, Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən AHİK-in “Günəşli” sağlamlıq mərkəzində də şərait yaxşılaşdırılıb, infrastruktur yenilənib, mərkəz müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz edilib.
AHİK-in, dövlət qurumlarının nümayəndələri və Milli Məclisin deputatları mərkəzdə görülən işlərlə tanış olublar.
Məlumat verilib ki, “Günəşli” sağlamlıq mərkəzi inzibati bina, iki yataq korpusu, müalicə korpusu, diaqnostika mərkəzi, klub, rəqs və idman meydançalarından ibarətdir. Burada ümumilikdə 243 çarpayılıq 133 otaq vardır. Sinir sistemi xəstəliklərinin müalicəsi üzrə ixtisaslaşan mərkəz fizioterapiya xidmətləri, müalicəvi naftalan, paranaft və mineral su vannaları təqdim edir. Burada həmçinin kedr çəlləyi, akupunktura, biopunktura, limfodrenaj, neyroson, ozonoterapiya, inhalyasiya və digər müalicə-profilaktik prosedurlar həyata keçirilir.
Bildirilib ki, sağlamlıq mərkəzinin yararsız halda olan yataq korpuslarının biri əsaslı şəkildə yenidən qurulub, şərait müasir standartlara uyğun olaraq yaxşılaşdırılıb. Korpusda zəruri avadanlıqlarla təchiz edilmiş 80 çarpayılıq 50 otaq vardır. Burada yeni tibbi avadanlıqlarla təchiz olunmuş həkim, masaj və vanna otaqları, həmçinin fizioterapiya kabinetləri müalicə alanların xidmətindədir.
Bununla yanaşı, ərazinin infrastrukturu yenilənib, daxili yollara yeni asfalt örtüyü çəkilib. Yaşıllaşdırma işləri çərçivəsində əraziyə ağac və bəzək kolları əkilib, işıqlandırma sistemi yenilənib, su təchizatı yaxşılaşdırılıb. Sağlamlıq mərkəzi Wi-Fi internet, IP telefoniya və təhlükəsizlik kameraları ilə təmin edilib.
Tədbir iştirakçıları “Günəşli” sağlamlıq mərkəzində yaradılan şərait, müalicə və istirahət imkanlarını yüksək qiymətləndiriblər.

Treatment and Recreation Conditions Improved at the “Gunashli” Health Center
The Azerbaijan Trade Unions Confederation (AHİK) consistently and systematically implements measures to protect the labor rights of its members, ensure decent working conditions, maintain occupational safety, and organize meaningful leisure activities, while also protecting health and facilitating effective rest. Within this framework, the conditions at treatment and recreation centers are continuously enhanced.
At AHİK’s “Günəşli” Health Center, located in the Mardakan settlement of Baku’s Khazar District, facilities have been significantly upgraded and the infrastructure modernized. The center is fully equipped with state-of-the-art medical technology.
Delegates from AHİK, relevant government agencies, and the National Assembly reviewed the developments and operational work at the center.
It has been reported that the “Günəşli” Health Center comprises an administrative building, two residential blocks, a medical treatment building, a diagnostic center, a club, as well as dance and sports grounds. In total, the center has 133 rooms with 243 beds. Specializing in the treatment of nervous system disorders, the center provides physiotherapy services, therapeutic naftalan, paranaft, and mineral water baths. In addition, procedures such as cedar barrel therapy, acupuncture, biopuncture, lymphatic drainage, neuroson, ozone therapy, inhalation, and other therapeutic and preventive treatments are offered.
It has been reported that one of the residential blocks, previously in a dilapidated condition, has been fully reconstructed and upgraded to meet modern standards. The block now comprises 50 rooms with a total of 80 beds and is equipped with all essential facilities. Newly fitted medical, massage, and bath rooms, along with fully equipped physiotherapy cabinets, are available to serve patients.
Furthermore, the area’s infrastructure has been upgraded: internal roads have been resurfaced with new asphalt, landscaping has been enhanced with trees and ornamental shrubs, the lighting system has been modernized, and the water supply improved. The health center is also equipped with Wi-Fi, IP telephony, and a comprehensive security camera system.
Participants of the event expressed high appreciation for the enhanced facilities, as well as the comprehensive treatment and recreation opportunities offered at the “Günəşli” Health Center.