Ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistan həmkarlar ittifaqlarının nümayəndələri Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) “Kurort” Turizm İnformasiya Mərkəzində olublar.
Özbəkistan nümayəndələrinə Mərkəzin fəaliyyəti və iş prinsipi barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, müalicə və istirahət üçün yollayışların verilməsi “bir pəncərə” prinsipi əsasında “Kurort” Turizm İnformasiya Mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilir. Yollayış üçün müraciətlər yalnız e-ahik.az Sanatoriya-Kurort Elektron Rezervasiya Sistemi üzərindən qəbul edilir və Mərkəzdə emal olunur. Bu sistem müraciətçilərə yollayışları daha sürətli, şəffaf və insan təması olmadan əldə etməyə imkan verir.
Qonaqlar həmçinin AHİK-in Əməyin Mühafizəsi və Hüquqi Yardım Mərkəzində yaradılmış şəraitlə tanış olublar. Məlumat verilib ki, burada ittifaq üzvlərinə əmək münasibətləri məsələlər ilə bağlı hüquqi yardım göstərilir.
Vurğulanıb ki, hər iki mərkəzin yaradılmasında əsas məqsəd həmkarlar ittifaqı üzvlərinin əmək, sosial və iqtisadi hüquqlarının, qanuni mənafelərinin müdafiəsini daha etibarlı şəkildə təşkil etməklə məmnunluq səviyyəsinin yüksəldilməsidir.
Sonra Özbəkistan nümayəndələri milli-mədəni irsimizin incilərindən olan İçərişəhəri gəziblər və tarixi-memarlıq abidələri barədə məlumatlandırılıblar.
Qeyd edək ki, Özbəkistan həmkarlar ittifaqları nümayəndələri AHİK-in Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında əməyin təhlükəsizliyinə dair keçirilən təlimdə iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdədir.

Представители профсоюзов Узбекистана, находящиеся с визитом в нашей стране, посетили Туристический Информационный Центр «Курорт» Конфедерации Профсоюзов Азербайджана (АНИК).
Представителям Узбекистана была представлена подробная информация о деятельности и принципе работы Центра. Было отмечено, что выдача путевок на лечение и отдых осуществляется через Туристический Информационный Центр «Курорт» по принципу «одного окна». Заявки на отправку принимаются и обрабатываются в Центре только через e-ahik.az Систему электронного резервирования санатория-курорта. Эта система позволяет заявителям получать сообщения быстрее, прозрачнее и без контакта с человеком.
Гости также ознакомились с условиями, созданными в Центре охраны труда и правовой помощи АHIK. Сообщалось, что членам союза оказывается правовая помощь по вопросам трудовых отношений.
Было подчеркнуто, что основной целью создания обоих центров является повышение уровня удовлетворенности путем более надежной организации защиты трудовых, социальных и экономических прав, законных интересов членов профсоюза.
Затем представители Узбекистана посетили Ичеришехер, один из жемчужин нашего национально-культурного наследия, и были проинформированы об историко-архитектурных памятниках.
Отметим, что представители профсоюзов Узбекистана находятся с визитом в нашей стране для участия в тренинге по безопасности труда, проводимом в Академии труда и социальных отношений АHIK