Dövlət hesabına və ödənişli əsaslarla təhsil almasından asılı olmayaraq, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin əyani formada təhsil alan tələbələrinə təqaüd onların ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisinə (ÜOMG) görə verilir.
Hər növbəti semestrdə tələbənin təqaüd alması, yaxud alacağı təqaüdün miqdarı onun əvvəlki semestr imtahanlarının nəticələrinə əsaslanır. Ödənişsiz əsaslarla təhsil alan tələbə kimi ödənişli təhsil alan tələbə də təqaüd ala bilər, ancaq bu o tələbənin imtahan nəticələrinə bağlıdır.
Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində tələbələrə standart, prezident və adlı təqaüdlər verilir. Ali məktəblərdə təqaüdlərin məbləğləri 2023-cü il yanvarın 1-dən aşağıdakı kimi müəyyən edilib:

Студентам очной формы обучения высших и средних специальных учебных заведений, независимо от того, получают ли они образование за государственный счет или на платной основе, стипендии назначаются на основе общего среднего показателя успеваемости (ОСУ).
Получает ли студент стипендию в каждом последующем семестре или размер стипендии, которую он или она получит, зависит от результатов его или ее экзаменов за предыдущий семестр. Как и студенты, обучающиеся на бесплатной основе, студенты, обучающиеся на платной основе, также могут получить стипендию, но это зависит от результатов экзаменов студента.
Порядок предоставления стипендий определяется Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики.
https://e-qanun.az/framework/32086
Студентам высших учебных заведений Азербайджана присуждаются стандартные, президентские и именные стипендии. Размеры стипендий в высших учебных заведениях с 1 января 2023 года определяются следующим образом: