Dövlət hesabına və ödənişli əsaslarla təhsil almasından asılı olmayaraq, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin əyani formada təhsil alan tələbələrinə təqaüd onların ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisinə (ÜOMG) görə verilir.
Hər növbəti semestrdə tələbənin təqaüd alması, yaxud alacağı təqaüdün miqdarı onun əvvəlki semestr imtahanlarının nəticələrinə əsaslanır. Ödənişsiz əsaslarla təhsil alan tələbə kimi ödənişli təhsil alan tələbə də təqaüd ala bilər, ancaq bu o tələbənin imtahan nəticələrinə bağlıdır.
Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində tələbələrə standart, prezident və adlı təqaüdlər verilir. Ali məktəblərdə təqaüdlərin məbləğləri 2023-cü il yanvarın 1-dən aşağıdakı kimi müəyyən edilib:

Regardless of whether they are studying at state expense or on a paid basis, full-time students of higher and secondary specialized education institutions are granted scholarships based on their general average achievement indicator (GPA).
Whether a student receives a scholarship in each subsequent semester, or the amount of the scholarship he or she will receive, is based on the results of his or her previous semester exams. Like students studying on a free basis, students studying on a paid basis can also receive a scholarship, but this depends on the student's exam results.
The granting of scholarships is determined by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan
https://e-qanun.az/framework/32086
Students in higher education institutions of Azerbaijan are granted standard, presidential and named scholarships. The amounts of scholarships in higher education institutions have been determined as follows from January 1, 2023: