Təhsilin müxtəlif pillə və səviyyələri üzrə təhsil xərcindən azad olunan imtiyazlı şəxslər aşağıdakılardır:
Valideyn himayəsindən məhrum olan şəxslər:
Hər iki valideyni vəfat etmiş; bir valideyni vəfat etmiş və digər valideyni orqanizmin funksiyalarının 61-80 faiz və ya 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş; valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların arasından olan şəxslər (övladlığa götürüldükdə belə) ali, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində və AMEA-nın magistratura səviyyəsində əyani formada 23 yaşınadək təhsil alan şəxslər.
Əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər:
Ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və magistratura (əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura) təhsil səviyyələrində, AMEA-nın magistratura səviyyəsində və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil alan orqanizmin funksiyalarının 61-80 və ya 81-100 faiz pozulmasına görə, habelə 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər;
Dövlət peşə təhsili müəssisələrinə münasibətdə isə əlilliyi olan şəxslər; 20 yaşına çatmamış və orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş valideyni olan və aylıq gəliri yaşayış minimumundan aşağı olan şəxslər.
Şəhid ailəsi statusu olan şəxslər:
“Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunu”na müvafiq olaraq şəhid ailəsi statusu almış dövlət peşə, orta ixtisas, ali təhsil müəssisələrində və AMEA-nın magistratura səviyyəsində 23 yaşınadək əyani təhsil alan şəxslər.
Şəhid və müharibə əlillərinin övladları:
Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və Konstitusiya quruluşunun müdafiəsi ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş, ölkəmizin azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan, hərbi əməliyyatla əlaqədar itkin düşən və məhkəmə tərəfindən ölmüş elan edilən vətəndaşların Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və magistratura (əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura) təhsil səviyyələrində və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil alan uşaqları.
Müharibə veteranları:
Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və magistratura (əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura) təhsil səviyyələrində və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil alan Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə “Müharibə veteranı” adı almış şəxslər.

Ниже перечислены привилегированные категории лиц, которые освобождаются от платы за обучение на различных этапах и уровнях образования:
Лица, оставшиеся без попечения родителей:
Оба родителя умерли; один из родителей умер, а другому поставили диагноз инвалидности из-за нарушения функций организма на 61–80 процентов или на 81–100 процентов; Лица из числа детей, оставшихся без попечения родителей (в том числе усыновленные), обучающиеся по очной форме в высших, средних специальных, профессиональных учебных заведениях и магистратуре НАНА до 23 лет.
Лица с ограниченными возможностями:
Лица, обучающиеся на уровнях бакалавриата и магистратуры (базовое (основное высшее) медицинское образование и ординатура) в высших учебных заведениях, в магистратуре НАНА и в средних специальных учебных заведениях на платной основе в связи с нарушением функций организма в размере 61-80 или 81-100 процентов, а также лица в возрасте до 18 лет, которым установлена инвалидность;
В отношении государственных учреждений профессионального образования лица с ограниченными возможностями здоровья; Лица в возрасте до 20 лет, имеющие родителя, которому установлена инвалидность вследствие нарушения функций организма на 81–100 процентов и ежемесячный доход которого ниже величины прожиточного минимума.
Лица, имеющие статус семьи мученика:
Лица в возрасте до 23 лет, получающие очное образование в государственных профессиональных, средних специальных, высших учебных заведениях и магистратуре НАНА и получившие статус семьи шехида в соответствии с «Законом Азербайджанской Республики об увековечении имени шехида и льготах, предоставляемых семьям шехидов».
Дети мучеников и инвалидов войны:
Дети граждан, которым установлена инвалидность в связи с защитой территориальной целостности, независимости и конституционного строя Азербайджанской Республики, погибших за свободу, суверенитет и территориальную целостность нашей страны, пропавших без вести в связи с военной операцией и объявленных судом умершими, обучающиеся на ступенях бакалавриата и магистратуры (базовое высшее медицинское образование и ординатура) в высших учебных заведениях Азербайджанской Республики и в средних специальных учебных заведениях на платной основе.
Ветераны войны:
Лица, обучающиеся на платной основе в высших учебных заведениях Азербайджанской Республики и средних специальных учебных заведениях по ступеням бакалавриата и магистратуры (базовое (основное высшее) медицинское образование и ординатура) и получившие звание «Ветеран войны» за участие в боевых действиях за территориальную целостность Азербайджанской Республики.