Təhsilin müxtəlif pillə və səviyyələri üzrə təhsil xərcindən azad olunan imtiyazlı şəxslər aşağıdakılardır:
Valideyn himayəsindən məhrum olan şəxslər:
Hər iki valideyni vəfat etmiş; bir valideyni vəfat etmiş və digər valideyni orqanizmin funksiyalarının 61-80 faiz və ya 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş; valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların arasından olan şəxslər (övladlığa götürüldükdə belə) ali, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində və AMEA-nın magistratura səviyyəsində əyani formada 23 yaşınadək təhsil alan şəxslər.
Əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər:
Ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və magistratura (əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura) təhsil səviyyələrində, AMEA-nın magistratura səviyyəsində və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil alan orqanizmin funksiyalarının 61-80 və ya 81-100 faiz pozulmasına görə, habelə 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər;
Dövlət peşə təhsili müəssisələrinə münasibətdə isə əlilliyi olan şəxslər; 20 yaşına çatmamış və orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş valideyni olan və aylıq gəliri yaşayış minimumundan aşağı olan şəxslər.
Şəhid ailəsi statusu olan şəxslər:
“Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunu”na müvafiq olaraq şəhid ailəsi statusu almış dövlət peşə, orta ixtisas, ali təhsil müəssisələrində və AMEA-nın magistratura səviyyəsində 23 yaşınadək əyani təhsil alan şəxslər.
Şəhid və müharibə əlillərinin övladları:
Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və Konstitusiya quruluşunun müdafiəsi ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş, ölkəmizin azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan, hərbi əməliyyatla əlaqədar itkin düşən və məhkəmə tərəfindən ölmüş elan edilən vətəndaşların Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və magistratura (əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura) təhsil səviyyələrində və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil alan uşaqları.
Müharibə veteranları:
Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və magistratura (əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura) təhsil səviyyələrində və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil alan Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə “Müharibə veteranı” adı almış şəxslər.

The following are the privileged persons exempted from education expenses at various stages and levels of education:
Persons deprived of parental care:
Those whose both parents have died; those whose one parent has died and the other parent has been diagnosed with a disability due to a 61-80 percent or 81-100 percent impairment of the body's functions; persons from among children deprived of parental care (including those who have been adopted) who are studying in full-time form in higher, secondary specialized and vocational education institutions and at the magistracy level of ANAS up to the age of 23.
Persons with a disability:
Those who are studying at the bachelor's and magistracy (basic (base higher) medical education and residency) levels of higher education institutions, at the magistracy level of ANAS and at the magistracy level of secondary specialized education institutions on a paid basis, as well as persons with a disability due to a 61-80 or 81-100 percent impairment of the body's functions, as well as those under the age of 18;
In relation to state vocational education institutions, persons with disabilities; persons under the age of 20 and having a parent who has been determined to be disabled due to 81-100 percent impairment of body functions and whose monthly income is below the subsistence minimum.
Persons with the status of a martyr's family:
Persons who are receiving full-time education up to the age of 23 at state vocational, secondary specialized, higher educational institutions that have received the status of a martyr's family in accordance with the "Law of the Republic of Azerbaijan on the Perpetuation of the Name of a Martyr and Benefits Provided to Martyr Families" and at the magistracy level of ANAS.
Children of martyrs and war invalids:
Children of citizens who have been determined to have a disability in connection with the defense of the territorial integrity, independence and Constitutional structure of the Republic of Azerbaijan, who died for the freedom, sovereignty and territorial integrity of our country, who went missing in connection with a military operation and were declared dead by the court, who are receiving paid education at the bachelor's and magistracy (basic (base higher) medical education and residency) levels of education in higher education institutions of the Republic of Azerbaijan and at secondary specialized educational institutions.
War veterans:
Persons who are studying at the bachelor's and master's levels (basic (basic higher) medical education and residency) in higher education institutions of the Republic of Azerbaijan and at secondary specialized educational institutions on a paid basis and who have received the title of "War Veteran" for participating in combat operations for the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.