Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının (AƏSMA) ixtisas kafedralarından biridir. Kafedra ilk olaraq “Menecment, dövlət və bələdiyyə idarəetməsi” kafedrası adı altında 2006-cı ildən fəaliyyət göstərmişdir. Kafedra yarandığı gündən daima kadr potensialını genişləndirərək inkişaf edir.
Ümumilikdə kafedra 26 nəfərdən ibarətdir: 2 nəfər iqtisad elmləri doktoru, professor və professor əvəzi, 7 nəfər iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, 7 nəfər iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, ondan 2 nəfər dosent əvəzi, 5 nəfər dissertant və doktorant, 4 nəfər müəllim və 1 laborant vardır.
Kafedraya 2006-2013-cü illərdə i.e.n., dosent İsmayılov Güloğlan İskəndər oğlu, 2014-2015-ci illərdə i. e. n., dosent Quliyev Şövqi Bəhlul oğlu rəhbərlik etmişdir. Kafedranın adı 2015-ci il tarixdən “İqtisadiyyat və idarəetmə” olmuş və ona i.e.n., professor Möhbalıyev Fərhad Firudin oğlu rəhbərlik etmişdir. 15 Sentyabr 2017-cü il tarixdən kafedraya i. e. d., professor Vilayət İbrahim oğlu İsmayılov rəhbərlik edir.

Кафедра «Экономика и управление»
Является одним из специализированных факультетов Азербайджанской академии труда и социальных отношений (ААТСО). С 2006 года кафедра функционировала под названием «Управление, государственное и муниципальное управление». С момента своего создания отдел постоянно развивается, расширяя свой кадровый потенциал.
Всего на кафедре работают 26 человек: 2 доктора экономических наук, профессора и и.о. профессора, 7 докторов философии по экономике, доцентов, 7 докторов философии по экономике, из которых 2 и.о. доцента, 5 диссертантов и докторантов, 4 преподавателя и 1 лаборант.
В 2006-2013 годах кафедрой заведовал кандидат экономических наук, доцент Исмаилов Гюльоглан Искандер оглу, в 2014-2015 годах - доцент Исмаилов Гюльоглан Искандер оглу. е. Работой руководил доцент Гулиев Шовги Бахлул оглы. С 2015 года кафедра носит название «Экономика и управление», ее возглавляет доктор экономических наук, профессор Мохбалиев Фархад Фирудин оглы. С 15 сентября 2017 года кафедру возглавит и.о. е. Его возглавляет профессор Вилаят Ибрагим оглы Исмаилов.