Magistratura şöbəsi magistratura təhsil səviyyəsi üzrə təhsil standartlarına cavab verən təhsil prosesini təşkil edir. Ayrıca şöbə kimi 2022-ci il sentyabrından fəaliyyət göstərir. Hazırda şöbə üzrə “İqtisadiyyat”, “Maliyyə”, “Mühasibat uçotu və audit” və “”Sosial iş” ixtisasları (İxtisaslaşmalar: “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi”, “Qiymətləndirmə”, “Turizmin iqtisadiyyatı”, “Bank işi”, “Xidmət sferasında mühasibat uçotu və audit”, “Maliyyə bazarları”, “Sığorta işinin təşkili”, “Həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrində sosial iş”, “Gənclərlə iş”) üzrə qəbul aparılır.
Şöbə “Boloniya prosesi” prinsipləri əsasında magistratura təhsil səviyyəsində tədrisin təşkil edilməsini, tədqiqat yönümlü və akademik kadrların yetişdirilməsini, magistratura təhsili prosesinə professor-müəllim heyətinin cəlb edilməsini, magistrantlar üçün ölkə və beynəlxalq miqyaslı konfrans, seminar və elmi diskussiyaların təşkil edilməsini, təhsildə, iqtisadiyyatda və sosial sferada yeni elmi biliklərin və texnologiyaların əldə edilməsi və tətbiqinin tədris prosesində istifadə edilməsini, elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji, eləcə də innovasiya təşkilatları arasında qarşılıqlı səmərəli əlaqələrin yaradılması yolu ilə təhsil, elm və istehsalatın inteqrasiyasını həyata keçirir.
Şöbə fəaliyyət planları hazırlayır, istiqamətləndirir, bununla bağlı məlumatları Akademiyada fəaliyyət göstərən təhsilverənlərə, əməkdaşlara, təhsilalanlara bildirir və fəaliyyətin nəticələrinə nəzarət edir. Şöbə “İqtisadiyyat və idarəetmə”,”Maliyyə və mühasibat” və “HİH və sosial fənlər” kafedraları ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərir.
Magistratura səviyyəsində bütün ixtisaslarda 2 il müddətdə təhsil verilir.Tədris müddətində tələbələrə ixtisasları üzrə əsas və əlavə fənlər tədris olunur. Yekunda magisrtantlar dissertasiya işini müdafiə edir və onlara magistr elmi-ixtisas dərəcəsi verilir.

Магистратура организует учебный процесс, соответствующий образовательным стандартам на уровне магистратуры. С сентября 2022 года он функционирует как отдельное подразделение. В настоящее время кафедра принимает заявления на специальности «Экономика», «Финансы», «Учет и аудит» и «Социальная работа» (специализации: «Регулирование экономики», «Оценочная деятельность», «Экономика туризма», «Банковское дело», «Учет и аудит в сфере услуг», «Финансовые рынки», «Организация страхового дела», «Социальная работа в различных сферах жизнедеятельности», «Работа с молодежью»).
Кафедра организует обучение в магистратуре на основе принципов «Болонского процесса», готовит научно-педагогические кадры, привлекает профессорско-преподавательский состав к образовательному процессу магистратуры, организует всероссийские и международные конференции, семинары и научные дискуссии для магистрантов, использует в учебном процессе получение и применение новых научных знаний и технологий в образовании, экономике и социальной сфере, осуществляет интеграцию образования, науки и производства путем создания взаимовыгодных связей между научно-исследовательскими и научно-педагогическими, а также инновационными организациями.
Отдел готовит и руководит планами мероприятий, доводит соответствующую информацию до преподавателей, сотрудников и студентов, работающих в Академии, а также контролирует результаты деятельности. Кафедра работает в тесном сотрудничестве с кафедрами «Экономики и менеджмента», «Финансов и учета», «Гуманитарных и социальных наук».
На уровне магистратуры обучение осуществляется в течение 2 лет по всем специальностям. В период обучения студенты изучают основные и дополнительные предметы по специальности. Наконец, магистранты защищают диссертацию и получают степень магистра.