İnnovasiya və karyera şöbəsi
Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının İnnovasiya və karyera şöbəsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 19 iyun 2009-cu il tarixli, 833-IIIQ №-li “Təhsil haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu”na əsasən yaradılmışdır.
Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının İnnovasiya və karyera şöbəsinin  əsasnaməsi Akademiyanın Elmi Şurasının 14.09.2020-ci il tarixli iclasının (pr. № 01) qərarı ilə təsdiq edilmişdir. 15.09.2020-ci il tarixindən Hikmət Mirzəyev İnnovasiya və karyera şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edir.
Şöbə öz fəaliyyətini mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq, dövlət və özəl müəssisələrlə bağlanmış sazişlər və müqavilələr əsasında həyata keçirməyi nəzərdə tutur.
Akademiyada təhsil alan yuxarı kurs tələbələrinin karyeralarının planlaşdırılmasına məsləhət və istiqamət verərək, onları iş dünyasına hazırlayır.
Şöbənin yaradılmasınin başlıca məqsədi gənclərin bilik, yumşaq və sərt bacarıq və vərdişlərinin artırılması, onların məşğulluq problemlərinin həll edilməsi üzrə kompleks təşkilati, informasiya, konsaltinq, maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsidir.
İNNOVASİYA VƏ KARYERA ŞÖBƏSİNİN FƏALİYYƏT ISTİQAMƏTLƏRİ:
Bakalavriat, magistrant elektron məlumat bazasının hazırlanması;
Hər il gənclər üçün əmək yarmarkalarının təşkil edilməsi və keçirilməsi;
Yarmarkaların keçirilməsi təhsil prosesinin yekun mərhələsi olmaqla, milli təhsil sistemi üçün bazar iqtisadiyyatı şəraitində məzunların işlə təmin olunmasına köməklik etmək;
Konsaltinq xidmətinin göstərilməsi və müxtəlif sferalarda layihələrin hazırlanması;
Dövlət məşğulluq agentliyi tərəfindən yaradılmış Karyera Mərkəzləri Şurasının üzvü olması ilə əlaqədar tədbirlərdə iştirakın təmin  edilməsi;
Azərbaycan  Respublikasının ali məktəblərində fəaliyyət göstərən Karyera Mərkəzləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi;

Направления Деятельности Отдела Инноваций И Карьеры:
Отдел инноваций и карьеры Академи Труда и Социальных Отношений был создан на основании Закона Азербайджанской Республики «Об образовании» № 833-IIIQ, принятого Кабинетом Министров Азербайджанской Республики 19 июня 2009 года.
Положение об отделе было утверждено решением Ученого совета Академии от 14.09.2020 года (протокол № 01). С 15.09.2020 года должность заведующего отделом инноваций и карьеры исполняет Хикмет Мирзоев.
Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с действующим законодательством, а также на основе соглашений и договоров, заключенных с государственными и частными предприятиями.
Основная цель отдела — консультирование и направление студентов старших курсов в планировании их карьеры, а также подготовка их к профессиональной деятельности.
Деятельность отдела направлена на повышение знаний, развития мягких и твердых навыков молодежи, а также решение проблем трудоустройства путем проведения комплексных организационных, информационных, консультационных и образовательных мероприятий.
НАПРАВЛЕНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ОТДЕЛА ИННОВАЦИЙ И КАРЬЕРЫ:
Создание электронной базы данных бакалавров и магистрантов;
Организация и проведение ежегодных ярмарок вакансий для молодежи;
Проведение ярмарок как завершающего этапа образовательного процесса с целью содействия трудоустройству выпускников в условиях рыночной экономики;
Оказание консультационных услуг и разработка проектов в различных сферах;
Обеспечение участия в мероприятиях, проводимых Советом центров карьеры, созданным Государственным агентством занятости;
Расширение сотрудничества с Центрами карьеры, функционирующими в высших учебных заведениях Азербайджанской Республики.