İnnovasiya və karyera şöbəsi
Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının İnnovasiya və karyera şöbəsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 19 iyun 2009-cu il tarixli, 833-IIIQ №-li “Təhsil haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu”na əsasən yaradılmışdır.
Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının İnnovasiya və karyera şöbəsinin  əsasnaməsi Akademiyanın Elmi Şurasının 14.09.2020-ci il tarixli iclasının (pr. № 01) qərarı ilə təsdiq edilmişdir. 15.09.2020-ci il tarixindən Hikmət Mirzəyev İnnovasiya və karyera şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edir.
Şöbə öz fəaliyyətini mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq, dövlət və özəl müəssisələrlə bağlanmış sazişlər və müqavilələr əsasında həyata keçirməyi nəzərdə tutur.
Akademiyada təhsil alan yuxarı kurs tələbələrinin karyeralarının planlaşdırılmasına məsləhət və istiqamət verərək, onları iş dünyasına hazırlayır.
Şöbənin yaradılmasınin başlıca məqsədi gənclərin bilik, yumşaq və sərt bacarıq və vərdişlərinin artırılması, onların məşğulluq problemlərinin həll edilməsi üzrə kompleks təşkilati, informasiya, konsaltinq, maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsidir.
İNNOVASİYA VƏ KARYERA ŞÖBƏSİNİN FƏALİYYƏT ISTİQAMƏTLƏRİ:
Bakalavriat, magistrant elektron məlumat bazasının hazırlanması;
Hər il gənclər üçün əmək yarmarkalarının təşkil edilməsi və keçirilməsi;
Yarmarkaların keçirilməsi təhsil prosesinin yekun mərhələsi olmaqla, milli təhsil sistemi üçün bazar iqtisadiyyatı şəraitində məzunların işlə təmin olunmasına köməklik etmək;
Konsaltinq xidmətinin göstərilməsi və müxtəlif sferalarda layihələrin hazırlanması;
Dövlət məşğulluq agentliyi tərəfindən yaradılmış Karyera Mərkəzləri Şurasının üzvü olması ilə əlaqədar tədbirlərdə iştirakın təmin  edilməsi;
Azərbaycan  Respublikasının ali məktəblərində fəaliyyət göstərən Karyera Mərkəzləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi;

Innovation And Career Department
The Innovation and Career Department of the Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations was established in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan on Education No. 833-IIIQ of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated June 19, 2009.
The regulations of the Innovation and Career Department of the Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations were approved by the decision of the meeting of the Academic Council of the Academy dated September 14, 2020 (pr. No. 01). Since September 15, 2020, Hikmet Mirzayev has been serving as the Head of the Innovation and Career Department.
The Department intends to carry out its activities in accordance with the current legislation, on the basis of agreements and contracts concluded with state and private enterprises.
It provides advice and guidance on career planning of senior students studying at the Academy, preparing them for the world of work.
The main purpose of the establishment of the department is to increase the knowledge, soft and hard skills and habits of young people, and to implement complex organizational, information, consulting, and educational measures to solve their employment problems.
DIRECTIONS OF ACTIVITY OF THE INNOVATION AND CAREER DEPARTMENT:
Preparation of an electronic database of bachelor's and master's students;
Organization and holding of annual job fairs for young people;
Holding fairs is the final stage of the educational process, and to assist in providing graduates with jobs in a market economy for the national education system;
Provision of consulting services and preparation of projects in various fields;
Ensuring participation in events related to membership in the Council of Career Centers established by the State Employment Agency;
Expansion of cooperation with Career Centers operating in higher education institutions of the Republic of Azerbaijan;